Wczesnym latem 2018 roku, podczas prac ziemnych ulicy Telefonicznej wydobyto sporego otoczaka, któremu oficjalnie odmówiono statusu pomnika przyrody. Ze względu na fakt, iż wydobycie głazu nastąpiło w okresie rejestracji Towarzystwa Boernerowo i zbliżała się 100 rocznica odzyskania Państwowości Polski, Zarząd, idąc za propozycją Jana Ignacego Boernera, podjął stosowne działania.
Pod pieczą autora inicjatywy i za zgodą właściciela terenu głaz usytuowany został przy pętli tramwajowej „dwudziestki”. Dedykacja na kamieniu została sfinansowana z celowej, osobistej składki członków Zarządu i Komisji Rewizyjnej Towarzystwa Boernerowo. Wieczorem, po kościelnych obchodach rocznicowych, w asyście licznie zgromadzonych mieszkańców, kadry i studentów Wojskowej Akademii Technicznej oraz Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego nastąpiło uroczyste odsłonięcie pamiątkowego głazu. Zdjęcia z momentu odsłonięcia głazu i przygotowania granitowego podestu przed nim, sfinansowanego przez Jana Ignacego Boernera, znajdują się w poniższej galerii.




